Oznámko : Přívalová vlna přichází..zrovna na tomto bloguje anime povídková mánie dílů Alive... a spol...

Malý slovníček

17. července 2009 v 14:01 | ZDROJ: Calime a JÁ(SELINA) z našich mozkových buněk + wikipedie a také anime samotná.

Anime - Označení pro japonské animované filmy,které nemusí být pouze pohádkami. Dá se vybrat i z normálních filmů, které jsou pojaté v animačním stylu.Celkově název "Anime" sám o sobě mů být jakéhokoliv žánru, hororů, komedií, milostných a pro mládež nevhodných.

A tady je pár vysvětlivek k určitým zkratkám a pojmům:

Baka - Zbabělec, blbec, magor, idiot.
Chibi - Něco malého, titěrného.
Fansub - Amatérské titulkování Japonských, originálbích anime. V dnešní době je tato činnost považována za doslova nekonkurenční, ale i nekomerční, tvořenou ze zábavy a dalších fandů těchto žánrů.
Kawaii - Něco krásného, nebo hlavně roztomilého. Toto vyjádření může znamenat cokoliv ve smyslu "dívky, chlapee, místa, předmětu".
Manga - Japonské komiksy, které mají svá specifika - černobíle obrázky(případně i barevné), charakteristický design postav s prostředím, a dynamické vyprávění,.
OAV/OVA (Original Video Animation) - Anime "film", který doplňuje příběh něčím co v žádném díle nebylo. Někdy může i shrnovat několik dílů dohromady, a s tímto sloučením utvořit místo např. 5 dílů 1 dlouhý film, nebo může být klidně i shrnutí celého anime se 100 díly do 5ti OAV. Většinou je určen také pouze pro trh.
Otaku - Japonský výraz označující velkého fanouška anime, mang, nebo elektronických her. (pozn. Nikdy se tak nenazývejte před japoncem Smiling )

Mangaka - ti co kreslí a zároveň vymýšlejí mangu (kreslíři i spisovatelé dohromady)

Typy žánrů anime :

Ecchi - něco se sexuálním obsahem(spíše jen nahotinky), ale spíše jen kde jsou ukazovány části těla bez hlubších projevů. Pořád se to ještě nedá srovnávat s žánrem jako je třeba Hentai.
Hentai - úchylné, sexuální deviant. Mimo Japonsko se tímto slovem označuje pornografická manga nebo anime.
Mecha - jakákoliv mechanická věc, vystupující v mangách a anime, můžou být například "Zbraně, vozidla, letadla, roboti atd.", ale musí to být jednou z hlavních věcí v ději příběhu.
Seinen - Určeno pro dospělé muže.
Shonen - Anime pro chlapce. Většinou je tam trochu ecchi(nahotinek), ale nejvíce se tam často vyskytuje boj.
Shoujo - Anime pro dívky. Romantika,méně boje, láska, ecchi asi trochu víc než u shonen, to vše zaměřené kolem romantismu a dramatických zvratů.Pomalu jak nějaké telenovely Sticking out tongue , ale za to některé opravdu unikátní ^_^

Japonské přípony v řeči:

-chan -> citové oslovení blízké osoby, dítěte, mazlíčka, zvířete. Něco jako malý/malá.
-kama(kami)) -> božstvo, bohyně. Používá se jako nejhlubší výraz úcty k dané osobě.
-kun -> oslovení chlapce mezi kamarády nebo dlouhodobými přátely.
-sama -> pán, mistr. Oslovuje se při zdvořilostní rozmluvě s velmi váženou osobou, alespoň pro toho dotyčného např. "generál. prezident, král, lord, mistr něčeho atd."
-san -> přípona vyskytující se při formálním oslovení cizýho jedince, může být oslovením i známého, ale ne tak blízké osoby.
-sensei -> učitel. Buďto ve škole nebo i ten, který vás v něčem trénuje, např. v bojovém umění.
-senpai -> starší student, přítel nebo někdo známý na vyšší úrovni.
Boku/Bokuwa -> neformálně užívané u mužů, chlapců, a zřídka žen. Také používané v možném smyslu příležitostné úcty, užívaný stejný Kanji u zaměstnanců/sluhů mužského rodu "Shimobe" odvozené ze slova "Sino". Může být užíváno i pro oslovování dětí.
Watashi -> je označení osby užívané ve 4.pádě "JÁ(moje)" používaná při řeči v obou pohlavých, jak ženském, tak mužském, ale nejvíce u žen.
Orewa/Ore -> je označení osby užívané ve 4.pádě "JÁ(moje)" používaná při řeči v mužském pohlaví
užívané pro vyšší postavení, nebo někoho na vyšší úrovni mužnosti.Je také používáno spíše než vyznačení mužnosti při rpzmluvě s někým z rodiny,velmi blízkým přítelem..

ZDROJ: Calime a JÁ(SELINA) z našich mozkových buněk + wikipedie a také anime samotná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama